Технологія укладання бруківки та фігурних елементів мощення (ФЕМ)
Укладання бруківки процес дуже клопіткий, який вимагає цілого комплексу підготовчих робіт, для збереження її первісного вигляду протягом довгого часу.
Вирішивши укладати бруківку Ви можете бути впевненими у її якості. Цей матеріал дуже практичний і довговічний. Змонтувавши її ви можете на багато років забути про ремонт чи заміну покриття. Незважаючи на те, що зовні все виглядає досить просто, сам процес укладання бруківки вимагає багато навичок і досвіду, тому, щоб уникнути помилок, цю роботу краще довірити людям, які володіють необхідними кваліфікацією і знаннями.
Наведемо умовні етапи порядку виконання робіт.
1. Планування території для укладання.
Робота із планування ділянки здійснюється для того, щоб створити відносно рівну площадку, проте, якщо вона буде під кутом, направленим від будинку, то це ще краще, оскільки дощові і талі води не завдаватимуть фундаменту ніяких пошкоджень. Для підготовки ділянки до укладки, потрібно зняти верхній шар родючого ґрунту. Глибину (25-65 см) рекомендується визначати з урахуванням товщини бруківки та основи, яка буде розміщена під нею. У випадку, якщо під знятим ґрунтом, знаходяться погано проникні для стоків ґрунти (наприклад пластична глина або суглинки) потрібно збільшити глибину викопування до досягнення стабільних ґрунтів. При копанні котловану дуже важливо визначити рівень ґрунтових вод. Якщо він розташований вище рівня укладання основи під бруківку, тоді потрібно його знижувати, виконуючи дренажні роботи. На невеликих ділянках вище вказані роботи можна здійснювати вручну, однак в випадках, коли великі площі робіт, це потрібно робити за допомогою машин (бульдозери і грейдери).
2. Підготовка основи під бруківку.
Для якісного та правильного укладання бруківки, перш за все, потрібне влаштування надійної основи, зверху наперед утрамбованого та вирівняного ґрунту. Коли ж основа не відповідає проекту, бруківка не витримає навантажень і таке покриття буде хитким і недовговічним. Матеріал для основи використовують щебінь фракції 5-40 мм, який укладають шарами товщиною по 10-15 см. Надалі кожен з них утрамбовується (приблизно на 20% від початкової товщини), для того аби забезпечити належну міцність основи при експлуатації.
Для верхнього шару основи, необхідно використовувати матеріали з фракцією проміжного значення між зернистістю підсипки та основи. Такий вибір допоможе уникнути змішування підсипки із нижнім шаром основи в процесі експлуатації та можливого просідання плитки. Висота основи залежить від призначення поверхні і планових навантажень. Для замощення тротуарів, прибудинкових територій або доріжок достатньо 20 см основи, однак для доріг, розрахованих на постійний рух автомобільного транспорту, вимагають підсипку товщиною не менше 45 см.
Шар підсипки з щебеневого відсіву фракції 0-4 мм або цементно-піщаної суміші (1:3, 1:6) має знаходитися над основою. Незважаючи на вид навантаження на бруківку, товщина підсипки після утрамбування має бути 3-5 см.
Остаточне трамбування підсипки виконують після укладки бруківки за допомогою вібраційної плити із гумовою накладкою.
3. Встановлення бордюрів або поребриків.
Бордюри треба вмонтовувати на цементний розчин так, щоб одна його частина з'єднувала одразу два бордюри довжиною 1000 мм. Потрібно також зрозуміти, що бруківка вкладається на рівні з верхніми краями бордюрів, проте, якщо підготувати якісний майданчик, то їх можна буде встановлювати відразу на основу і закріплювати з двох боків розчином.
4. Укладання бруківки гранітної та фігурних елементів мощення (ФЕМ).
4.1. Укладання бруківки гранітної.
Сам процес укладання гранітної бруківки виконувати досить не складно – бруківку потрібно вбивати у верхній шар підсипки до того часу, поки вона не буде знаходитись на рівні з бордюром. Для цього використовують трамбовки.
Замощення починають від центру території до країв. Укладаючи кожен ряд бруківки, потрібно контролювати рівномірний розподіл її на площі, з допомогою натягнутого шнура.
На територіях, призначених для постійного руху транспортних засобів, бруківку укладають під кутом до напрямку руху. Таке замощення забезпечить рівномірний розподіл навантаження на всі елементи, зробить поверхню стабільнішою та зменшить рівень шуму від коліс. Краї стиків елементів мощення і бордюрів, потрібно обрізати спеціальною пилкою, для того, щоб вони щільно прилягали до бордюрів і мали естетичний вигляд.
4.2. Укладання фігурних елементів мощення(ФЕМ).
Укладання ФЕМ здійснюють за тим же принципом, що і укладання бруківки. Проте, замощену територію треба додатково ущільнити, що виконують за допомогою вібраційної машини з використанням гумової накладки, яка амортизує та захищає плитку. Якщо відсутня накладка на вібраційній плиті, то вона може подряпати плитку, а пісок проникне у пористу поверхню плитки та утворить плямки. Ущільнення поверхні здійснюють рівномірно, до того моменту, поки не буде досягнуто запланований рівень поверхні і стабільності елементів. Після закінчення усіх вказаних вище процесів, поверхня території, замощеної ФЕМ, має бути рівною, без опуклостей, ямок, стійкою та цілісною, зі швами однакової ширини.
5. Засипка швів.
Після завершення укладання, проміжки між плитками заповнюють матеріалом, який повинен бути підібраний так, аби забезпечити взаємну передачу навантаження між елементами. Для цього можна використати сухий пісок (без домішок) фракції 0-2 мм.
ПРИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРОТУАРНОЇ ПЛИТКИ
КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
* використовувати агресивні речовини в процесі експлуатації (сіль, хімічні сполуки, тощо);
* застосовувати механічні інструменти (лом, кірка та інші) для прибирання снігу та льоду з поверхні плитки;
* допускати накопичення вологи на поверхні покриття (для запобігання деформації покриття з бетонних виробів в період низької температури, тощо);
* допускати попадання на верхній шар плитки різних речовин та сполук, що викликають пошкодження або зміну кольору бетону (кислота, луг, масло, клейові суміші, бетони та розчини на мінеральній основі, тощо).
Саме так і виконують укладання бруківки та ФЕМ. Інформацію ми розмістили і весь процес укладання описали, а Вам вже вирішувати буде це Вам під силу чи ні. Оцінюйте свої можливості тверезо та пам’ятайте, що переробити будь-яку роботу завжди обходиться дорожче.
Укладання тротуарної плитки ФЕМ
1. Бруківка товщ. 4 см використовується для будівництва пішохідних доріжок, тротуарів, велосипедних доріг, паркових алей, тротуарів, які знаходяться біля будинків. Також можна використовувати як будівельний матеріал для сходів, терас, під'їздів до гаражів на приватних територіях. На таку поверхню не можна надавати більші навантаження, ніж ті, які відповідають руху транспортних засобів (до 2,5т). Цей вид бруківки рідше використовують в будівництві.
2. Бруківку товщ. 6 см використовують для будівництва пішохідних доріжок, велосипедних доріг, тротуарів, паркових алей, тротуарів, що знаходяться біля будинків, під'їздів до гаражів на приватних територіях, а також складських майданчиків, стоянок, внутрішніх селищних доріг та локальних доріг для транспортних засобів із загальною вагою не більше 25т.
3. Бруківку товщ. 8 см найчастіше використовують для будівництва стоянок, доріг, складських майданчиків, а також всюди, де є автомобільний рух вантажних автомобілів із масою понад 25т. Для такого типу поверхні рекомендується шар фундаменту товщиною мінімум 60 см. Для фундаменту використовують щебінь фракції 0-70 мм, оскільки він більше підходить для великих навантажень. Зернистість підсипки з піщано-щебеневої суміші або цементно-піщаної суміші (1:3) не повинна перевищувати 0-7 мм.